Accu-Chek® - Live life. The way you want.

بررسی هولوگرام

مصرف کنندگان عزیز اکیوچک، برای آگاهی از اصالت کالای خریداری شده، لازم است تا درهنگام خرید به هولوگرام نصب شده بر روی محصولات و نوارهای تست قند خون دقت کنید. برای اطلاعات بیشتر "مشخصات هولوگرام" را ببینید.

مشخصات هولوگرام

Share this pageEmail this pagePrint this page

CLOSE X

Email This Page

Email format janesmith@isp.com not recognized.
Please correct.

Looking to sign-up to receive email? Click here

Tip: to send to multiple recipients, separate email addresses with commas.

۱۴ آذر ۱۳۸۹ | اخبار دیابت

دیابت و داروهای پایین آورنده قند خون

دیابت نوع ۲، شایع ترین نوع دیابت است و بیش از ۹۰درصد افراد دیابتی را در بر می گیرد. بیشتر افراد بالای ۳۰ سال به این نوع دیابت مبتلا می شوند که علت اصلی آنرا می توان مقاومت به انسولین دانست. اکثر این افراد، در شروع ابتلا، با تغییر شیوه زندگی (تغذیه مناسب و فعالیت جسمی) قادرند قند خون خود را کنترل نمایند. امروزه همه می دانیم که آموزش، تغذیه مناسب و فعالیت جسمی، از پایه های اصلی درمان دیابت است. در افراد دابتی مبتلا به دیابت نوع ۲ اگر با این روش (آموزش مدون حداقل ۱۵ ساعت، فعالیت جسمی و رعایت تغذیه صحیح)، قند خون کنترل نشد باید از داروهای پایین آورنده قند خون استفاده نمود.

اهداف درمانی:

اهداف درمانی در پدیده دیابت به  “سن دیابتی” بستگی دارد:

- اگر دیابتی در محدوده سنی ۶۰ سالگی قرار داشته باشد، هدف درمان عبارتست از کنترل قند خون در حد نزدیک به طبیعی یعنی قبل از وعده اصلی غذا برابر با ۱۳۰-۹۰ میلیگرم درصد و ۲ ساعت بعد از صرف وعده اصلی غذا کمتر از ۱۸۰ میلیگرم درصد.

- برای دیابتی هایی که در محدوده سنی ۷۰ سالگی قرار دارند، هدف درمان عبارتست از حفظ قند خون ۲ ساعت بعد از غذا در محدوده ۲۰۰ میلیگرم درصد زیرا در این افراد باید مراقب هایپوگلایسمی شدید بود.

دارو درمانی:

همانطور گفته شد، اگر قند خون فردی، با وجود فعالیت جسمی و تغذیه مناسب، قبل از وعده اصلی غذا بیشتر از ۱۳۰ میلیگرم درصد و ۲ ساعت بعد از غذا بیشتر از ۱۵۰ میلیگرم درصد باشد باید دارو درمانی برای وی آغاز گردد.در ادامه به توضیح درباره داروهای پایین آورنده قند خون می پردازیم. اما قبل از آن لازم است بدانید که در درمان دیابت، داروها بخشی ازدرمان هستند و بدون اجرای سایر اصول در درمان دیابت نباید انتظار کنترل قند خون را داشت! سند این مدعا نیز نتایج تحقیقاتی است که در کشور ما انجام گردید که قند خون ۹۹ درصد افراد دیابتی که از داروهای پایین آورنده قند خون استفاده می کردند، نامطلوب بود.

داروهای پایین آورنده قند خون:

همیشه به یاد داشته باشید که: جدید یا گران بودن دارو دلیلی بر موثر بودن آن دارو نیست و در مقابل نیز، قدیمی و ارزان بودن هر دارویی نیز دلیل غیر موثر بودن آن دارو نیست. برای مثال داروی Rosiglitazon یکی از داروهایی است که از ۱۰ سال پیش وارد بازار شد. این دارو بدلیل وجود عوارض قلبی – عروقی و نیز شکستگی بویژه در بانوان، در اوایل سپتامبر ۲۰۱۰ (۱۰ شهریور ۱۳۸۹) توسط بنگاه دارویی اروپا و در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۰ (اوایل مهرماه ۱۳۸۹) FDA از بازار جمع آوری گردید و این در حالی بود که در سالهای آغاز ورود این دارو به بازار ، عده ای از متخصصان، آن را توصیه نمی کردند.

متفورمین:

این دارو به گروه بی گوانیدها تعلق دارد و حساسیت اثر انسولین را بهبود می بخشد و به این وسیله قند خون را در افراد دیابتی پایین می آورد. علاوه بر این، تولید گلوکز را در کبد مهار می کند و روی کاهش اشتها تاثیر دارد. این دارو که حدود ۵۰ سال از ورود آن به بازار می گذرد، هیچ نوع عارضه هایپوگلایسمی در بر ندارد. در تحقیقات UKPDS، اثر متفورمین روی افراد دیابتی چاق مورد مطالعه قرار گرفت. در طول دوران تحقیق ، افراد تحت درمان با متفورمین دچار عوارض کمتری شدند. علاوه بر این، عده فوت شدگان نیز کمتر بود. نتایج تحقیقات جدید نشان داده است که این دارو ضد سرطان نیز می باشد. متفورمین اولین داروی تجویزی در کنترل دیابت نوع ۲ می باشد. به این ترتیب، در دیابتی های چاق که نمی توانند وزن خود را پایین بیاورند،  متفورمین قابل تجویز است اما باید اظهار داشت که تجویز این دارو در افراد دچار بیماریهای کبدی، کلیوی و بیماریهای متعدد دیگر مجاز نیست.

شیوه مصرف:

تجویز این دارو باید تدریجی باشد. برای مثال در ابتدا صبح ها بعد از صبحانه و در صورت لزوم، تحت نظر پزشک برای وعده های بعدی نیز افزایش یابد یعنی بعد از یک هفته، بین ۱ تا ۳ عدد تجویز می گردد. اثر مطلوب آن ۲ تا ۳ روز پس از مصرف است. این دارو باید بعد از غذا و با دوز یکسان مصرف گردد. در صورت مصرف این دارو۰ تحت نظر متخصص لازم است حداقل هر ۶ ماه یکبار آزمایش خون انجام شود تا کمبود احتمالی ویتامین B12 و اسید فولیک بررسی شود.

توجه:

در زمان هایی که دچار عفونت های ادراری یا بیماری شدید قلبی – عروقی منجر به اختلال عملکرد کلیه ها شده اید، باید متفورمین قطع شود. علاوه بر این هنگام اعمال جراحی و یا عکسبرداری های رنگی نیز لازم است از ۲ روز قبل متفورمین، قطع و حداقل ۴۸ ساعت بعد، مصرف گردد.

عوارض جانبی:

گاها” در شروع مصرف داروی متفورمین احتمال حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست و نیز مزه فلز در دهان (۱۰ درصد موارد) وجود دارد که بعد از چند روز علائم برطرف می شود. در صورت ادامه علائم حتما” با پزشک خود در تماس باشید. منع مصرف این دارو در کودکان زیر ۱۰ سال، خانم های باردار و خانم های شیر ده است.

سولفونیل اوره ها (گلی بنکلامید):

این دارو فقط زمانی می تواند موثر باشد که یلولهای بتای پانکراس بدن شما، هنوز قادر به انسولین سازی باشند. سولفونیل اوره هها هنگام افزایش قند خون که بعد از مصرف غذا روی می دهد، باعث تولید انسولین می شوند.علاوه بر این، در فواصل غذاها نیز میزان انسولین را در سطح خون افزایش می دهند و به همین دلیلی ممکن است باعث هایپو گلایسمی شوند. در تحقیق UKPDS ، نتایج مصرف آزمایشی گلی بنکلامید موفقیت آمیز بود.استفاده از این دارو باعث می شود قند خون به مدت طولانی در حد طبیعی کنترل شود و از عوارض ناشی از دیابت جلوگیری گردد. حداکثر دوز مصرف گلی بن کلامید برای کنترل قند خون ، روزی ۳ قرص (۱۵ میلیگرم) می باشد.شایان ذکر است که مصرف این دارو ممکن است منجر به هایپو گلایسمی شود.

شیوه مصرف:

قرص گلی بنکلامید صبح ها قبل از صبحانه (حداقل ۳۰ دقیقه قبل) مصرف می شود.در صورت عدم کنترل، نوبت بعدی آن نیز قبل از شام است. همیشه به خاطر داشته باشید که در صورت مصرف بیش از ۱ قرص در روز، دوز مصرفی صبح بیشتر است. موارد منع مصرف این دارو در خانم های باردار و شیرده است.مراقبت از کودکان

سن ابتلاء به دیابت در کودکان بیشتر بین ۱۵-۸ سالگی است با توجه به اینکه کودک در پی کشف توانائیها و استقلال است ،این مساله که باید وابسته به انسولین باشد مشکل است و به یک تیم هماهنگ همدردی و توجه نیازمند است که کودک را با وضعیت جدید خود تطبیق دهد. اطلاعات بیشتر

غذاهای مخصوص بیماران دیابتی

بر خلاف عقیده عموم ،خرید یا تهیه غذاهای مخصوص بیماران دیابتی لازم و ضروری نیست.بیمار دیابتی می تواند و می بایستی از انواع غذاهایی که سایر اعضاء خانواده استفاده می کنند مصرف نماید.البته قند و شکر و تمام مواد غذایی تهیه شده با آنها مستثنی است.اطلاعات بیشتر

این وب سایت حاوی اطلاعاتی در مورد محصولات شرکت روش است که طیف وسیعی از مخاطبان را شامل می شود. چنانچه اطلاعات محصولی در این سایت مشاهده نشد، به این معنی است که این محصول در ایران عرضه نمی شود. لازم به ذکر است که شرکت روش هیپگونه مسئولیتی برای دسترسی به این اطلاعات، چنانچه مغایر قوانین کشور شما صورت پذیرد، بر عهده نخواهد گرفت.