Accu-Chek® - Live life. The way you want.

بررسی هولوگرام

مصرف کنندگان عزیز اکیوچک، برای آگاهی از اصالت کالای خریداری شده، لازم است تا درهنگام خرید به هولوگرام نصب شده بر روی محصولات و نوارهای تست قند خون دقت کنید. برای اطلاعات بیشتر "مشخصات هولوگرام" را ببینید.

مشخصات هولوگرام

Share this pageEmail this pagePrint this page

CLOSE X

Email This Page

Email format janesmith@isp.com not recognized.
Please correct.

Looking to sign-up to receive email? Click here

Tip: to send to multiple recipients, separate email addresses with commas.

۲۳ آبان ۱۳۸۹ | اخبار دیابت

عوارض دیابت حاملگی

دیابت یک بیماری متابولیکی است که به علت نقص در ترشح انسولین، عملکرد انسولین و یا هر دو می باشد و به صورت هایپرگلایسمی خود را نشان می دهد. هایپرگلایسمی مزمن سبب اختلال در کار چشم ها، کلیه ها، اعصاب، قلب و عروق خونی می شود. تقریبا” ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند. سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که در سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۵ شیوع دیابت در جهان ۳۵ درصد افزایش خواهد داشت. تقریبا” ۳ تا ۵ درصد حاملگی ها با عارضه دیابت مواجه می شوند. بعضی از بارداری ها در زنانی اتفاق می افتد که قبلا” به دیابت نوع ۱ و یا دیابت نوع ۲ مبتلا بوده اند. حدود ۱ تا ۶ درصد زنان هایپرگلایسمی زیاد در بارداری پیدا می کنند و مبتلا به دیابت بارداری می شوند. حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد زنان با دیابت بارداری سرانجام به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.

مکانیسم:

حاملگی یک حالت مقاومت فیزیولوزیک به انسولین است. در تعدادی از زنان افزایش فیزیولوژیک مقاومت به انسولین یا چاقی کافی است که سبب دیابت آشکار در انها می شود. دیابت بارداری به زنانی اطلاق می شود که اولین بار دیابت آنها در حاملگی مشخص شود، گر چه دیابت آنها بعد از حاملگی ادامه نیابد. متاسفانه، خیلی از زنان دیابتیک قند خون را به طور ایده ال کنترل نمی کنند و بارداری با دیابت سبب افزایش میزان ناهنجاریهای مادرزادی، سقط، هایپرتانسیون، مرده زایی، ماکروزومی جنینی و زایمان مشکل می شود. این کاملا” مشخص نیست که کنترل قند خون در اواخر حاملگی بتواند خطر این عوارض را کاهش دهد.

تبادلات قند خون مادر و جنین در حاملگی:

در حاملگی به طور فیزیولوژیک، مقاومت به انسولین در بافت های بدن مادر ایجاد می شود تا احتیاجات غذایی جنین فراهم شود. عبور گلوکز از جفت به انسولین وابسته نیست، انتقال گلوکز از طریق جفت به آسانی صورت می گیرد و به غلظت گلوکز مادر بستگی دارد به طوری که قند خون بالای مادر سبب بالا رفتن قند خون جنین می شود. پانکراس جنین به علت هایپرگلایسمی تحریک می شود و توده سلولی بتا در جزایر پانکراس افزایش می یابد به طوری که پانکراس انسولین بیشتر ترشح می کند. انسولین رشد جنین را تقویت می کند یا از طریق گیرنده های انسولین یا از طریق افزایش فعالیت عامل رشد شبیه انسولین (۱-IGF).

خطرات مادری دیابت:

امروزه اکثر زنان با تشخیص قبلی دیابت، کنترل خوبی در قند خون دارند. معهذا حاملگی با بد تر شدن مقاومت انسولین در بافتها، تغییرات کلیوی و قلبی – عروقی، سبب تسریع در پیشرفت عوارض دیابت مثل رتینوپاتی و نفروپاتی می شود. زنان دیابتی به ایجاد فشار خون بالا در حاملگی مستعد تر هستند و استعداد بیشتر به عفونت نشان می دهد که زنان دیابتی بیشتر در خطر ایجاد پیلونفریت و عفونت های دیگری که اثرات سوء روی حاملگی دارد، می باشند. مطالعات زیادی در افراد غیر حامله نشان داده اند که کنترل شدید قند خون ممکن است سبب هایپو گلایسمی شود و این دلیلی است که بعضی از زنان از درمان پیشنهاد شده تبعیت نمی کنند.

هایپوگلایسمی:

برای خیلی از زنان درجات بیشتری از کنترل قند خون در حاملگی نسبت به زنان غیر حامله اعمال می شود. به همین علت زنان حامله رژیم غذایی و انسولین خود را به خوبی کنترل نمی کنند و همکاری ضعیفی دارند. اکثر دفعات هایپوگلایسمی در ۲۰ هفته اول و در زنانی که دفعات هایپوگلایسمی قبل از حاملگی داشته اند اتفاق می افتد تخمین زده می شود که برای هر یک درصد کاهش در HbA1c ، تقریبا” ۳۳ درصد میزان حملات هایپوگلایسمی افزایش می یابد. مهم این است که افراد خانواده در مورد استفاده از تزریق گلوکاگون در موارد درمان اورژانس هایپوگلایسمی شدید آموزش داده شوند.

کتواسیدوز دیابتی:

کتواسیدوز دیابتی در دیابت حاملگی نادر است و در کمتر از ۱ درصد حاملگی ها اتفاق می افتد که به علت کنترل شدید قند خون می باشد. گاهی اولین نشانه دیابت نوع ۱ در حاملگی با کتواسیدوز است. خطر کتواسیدوز دیابتی در تهوع و استفراغ های شدید حاملگی و عفونت افزایش می یابد. متخصصین زنان باید بدانند که درمان توکولیتیک با بتا سیمپاتومینتیک ها و کورتیکواستروئیدها سبب افزایش نیاز به انسولین می شود.

رتینوپاتی:

رتینوپاتی دیابتیک از عوارض دیابت نوع ۱ و۲ می باشد. در بیمارانی که قبل از ۳۰ سالگی به دیابت مبتلا می شوند و کسانی که بیش از ۲۰ سال این بیماری را دارند تقریبا” همه رتینوپاتی خواهند داشت و حدود نصف آنها، رتینوپاتی، پرولیفراتیو خواهند بود. در زنان با رتینوپاتی خفیف ۱۰ درصد شانس پیشرفت در حاملگی وجود دارد. در آنها که رتینوپاتی پرولیفراتیو دارند ۵۰ درصد شانس پیشرفت وجود دارد. هایپرتانسیون و پره اکلامپسی خطر رتینوپاتی پیشرفته را افزایش می دهند.

نفروپاتی:

یکی از عوارض اصلی دیابت، End Stage Renal Disease  است که شامل ۴۰ درصد بیماران دیالیزی می باشد. انسیدانس دیابتیک نفروپاتی با مدت بیماری افزایش می یابد و در ۲۵ درصد دیابتی ها بعد از ۱۵ سال وجود دارد. اثر حاملگی روی دیابتیک نفروپاتی به عملکرد کلیه قبل از حاملگی بستگی دارد. در زنان با کاهش شدید GFR( میزان تصفیه گلومرولی) قبل از حاملگی خطر جدی کاهش عملکرد کلیه به طور دائم وجود دارد. بیماری کلیوی یک خطر جدی برای ایجاد هایپرتانسیون(افزایش فشار خون) در حاملگی است و هایپرتانسیون سبب کاهش عملکرد کلیوی می شود. زنان با نفروپاتی در خطر عوارض حاملگی هستند. بطوریکه انسیدانس LBW(وزن کم هنگام تولد)، پره اکلامپسی(مسمومیت بارداری)، زایمان زودرس در زنان نفروپاتی افزایش می یابد.

هایپرتانسیون:

در زنان دیابتیک با هایپرتانسیون مزمن، تغییرات فیزیولوژیک طبیعی فشار خون در حاملگی اتفاق می افتد ولی از BAE LINE بالاتر شروع می شود. هایپرتانسیون مزم عامل خطر برای ایجاد پره اکلامپسی است و بدتر شدن پروتئینوری و هایپرتانسیون در اواخر حاملگی ممکن است نشان دهنده ایجاد پره اکلامپسی Superimposed باشد.از نظر کلینیکی مشکل است که بتوان بین پره اکلامپسی و بدتر شدن نفروپاتی تشخیص افتراقی داد.

آترواسکلروزیس:

بیماری عروق بزرگ نیز یک نشانه دیابت است. هر چند انفارکتوس میوکارد(سکته فلبی) یک پدیده نادر در حاملگی دیابتیک است.

نوروپاتی:

نوروپاتی محیطی در اکثر بیماران دیابتیک بعد از ۱۰تا ۱۵ سال ایجاد می شود. نوروپاتی اتونومیک ممکن است سبب تاخیر در تخلیه معده شود.

نوروپاتی اتونومیک سبب می شود که شخص از هایپوگلایسمسی خود مطلع نشود.

عفونت:

عفونت های مادر در دیابت شایع تر است.حدود ۸۰ درصد حاملگی ها در زنان با دیابت نوع ۱ حداقل یک بار به عفونت مبتلا می شوند  در حالیکه ۲۵ درصد حاملگی های غیر دیابتیک به عفونت مبتلا می شوند. عفونت یک عامل خطر برای زایمان پره ترم و برای کتواسیدوز است. عفونت ادراری مزمن علاوه بر اینکه یک عامل خطر برای زایمان پره ترم است منجر به نفروپاتی هم می شود. پیلونفریت در ۴ درصد حاملگی های دیابتیک و ۱ درصد حاملگی های غیر دیابتیک اتفاق می افتد. آندو متریت بعد از زایمان و عفونت زخم هم در دیابتی ها شایع تر است.

بیماریهای آندوکرینی همراه با دیابت:

دیابت نوع ۱ یک بیماری اتو ایمیون است و زنان با دیابت نوع ۱ در خطر بیماریهای آندوکرینی اتوایمیون دیگر مانند بیماریهای تیروئید هستند.

زایمان به طریق سزارین:

دیابت مادر یک عامل خطر برای زایمان سزارین است. میزان گزارش شده سزارین در زنان دیابتیک ۲۵ تا ۸۰ درصد است. عوامل زیادی سبب افزایش میزان سزارین می شود که شامل پره ماچوریتی، ماکروزومی، عوارض دیابت مثل نفروپاتی می باشد. در مطالعه ای که در بیمارستان طالقانی در مورد پیامد حاملگی در ۵۲ حامله دیابتی انجام شد به این نتیجه رسیدیم که میزان سزارین در گروه دیابت آشکار، بیشتر از GDM بود که بدلیل ماکروزومی جنین بود.(۵/۳۲ درصد).مراقبت از کودکان

سن ابتلاء به دیابت در کودکان بیشتر بین ۱۵-۸ سالگی است با توجه به اینکه کودک در پی کشف توانائیها و استقلال است ،این مساله که باید وابسته به انسولین باشد مشکل است و به یک تیم هماهنگ همدردی و توجه نیازمند است که کودک را با وضعیت جدید خود تطبیق دهد. اطلاعات بیشتر

غذاهای مخصوص بیماران دیابتی

بر خلاف عقیده عموم ،خرید یا تهیه غذاهای مخصوص بیماران دیابتی لازم و ضروری نیست.بیمار دیابتی می تواند و می بایستی از انواع غذاهایی که سایر اعضاء خانواده استفاده می کنند مصرف نماید.البته قند و شکر و تمام مواد غذایی تهیه شده با آنها مستثنی است.اطلاعات بیشتر

این وب سایت حاوی اطلاعاتی در مورد محصولات شرکت روش است که طیف وسیعی از مخاطبان را شامل می شود. چنانچه اطلاعات محصولی در این سایت مشاهده نشد، به این معنی است که این محصول در ایران عرضه نمی شود. لازم به ذکر است که شرکت روش هیپگونه مسئولیتی برای دسترسی به این اطلاعات، چنانچه مغایر قوانین کشور شما صورت پذیرد، بر عهده نخواهد گرفت.